  • Mfr # PSSNL2020K12
  • Zoro # G2900889
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
133.32mm
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Cutting Direction
Left Hand
Shank Width
20.00mm
Insert Holding Type
Lever Lock
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PSSNL2020K12
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
133.32mm
Shank Width
20.00mm
Shank Height
20.00mm
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Cutting Direction
Left Hand
Insert Holding Type
Lever Lock
Approach Angle
45 Degrees
Toolholder Style
PSSN
Insert Shape
Square
ISO Number
PSSNL2020K12
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PSSN, Overall Length 133.32mm