  • Mfr # PSSNL2525M15
  • Zoro # G2901205
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
160.24mm
Toolholder Style
PSSN
Shank Height
25.00mm
Approach Angle
45 Degrees
ISO Number
PSSNL2525M15
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PSSNL2525M15
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
160.24mm
Shank Height
25.00mm
Insert Cutting Edge Length
15.00mm
Shank Width
25.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Toolholder Style
PSSN
Approach Angle
45 Degrees
ISO Number
PSSNL2525M15
Insert Shape
Square
Insert Holding Type
Lever Lock
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Cutting Direction
Left Hand
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PSSN, Overall Length 160.24mm