  • Mfr # PTFNL2525M16
  • Zoro # G2947335
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
150.00mm
Toolholder Style
PTFN
Approach Angle
90 Degrees
Cutting Direction
Left Hand
ISO Number
PTFNL2525M16
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PTFNL2525M16
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
150.00mm
Shank Width
25.00mm
Shank Height
25.00mm
Insert Cutting Edge Length
16.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Toolholder Style
PTFN
Approach Angle
90 Degrees
Cutting Direction
Left Hand
ISO Number
PTFNL2525M16
Insert Shape
Triangle
Insert Holding Type
Lever Lock
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PTFN, Overall Length 150.00mm