  • Mfr # PTGNR1616H11
  • Zoro # G2945384
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
100.00mm
Shank Width
16.00mm
Approach Angle
90 Degrees
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Shape
Triangle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PTGNR1616H11
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
100.00mm
Shank Width
16.00mm
Shank Height
16.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Approach Angle
90 Degrees
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Shape
Triangle
Cutting Direction
Right Hand
Toolholder Style
PTGN
Insert Holding Type
Lever Lock
ISO Number
PTGNR1616H11
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PTGN, Overall Length 100.00mm