  • Mfr # PWLNR3225P10
  • Zoro # G2963959
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
170.00mm
Insert Shape
Trigon
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Holding Type
Lever Lock
Shank Width
25.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PWLNR3225P10
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
170.00mm
Shank Width
25.00mm
Insert Cutting Edge Length
10.00mm
Shank Height
32.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Insert Shape
Trigon
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Holding Type
Lever Lock
ISO Number
PWLNR3225P10
Approach Angle
95 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Toolholder Style
PWLN
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PWLN, Overall Length 170.00mm