  • Mfr # PVJBL2020K11
  • Zoro # G2922318
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
125.00mm
Toolholder Style
PVJB
Insert Shape
35 Degrees Diamond
Shank Width
20.00mm
Shank Height
20.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PVJBL2020K11
Country of Origin
Bulgaria
Dimensions
Overall Length
125.00mm
Shank Width
20.00mm
Shank Height
20.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Toolholder Style
PVJB
Insert Shape
35 Degrees Diamond
Approach Angle
93 Degrees
Cutting Direction
Left Hand
Insert Clearance Angle
5 Degrees
ISO Number
PVJBL2020K11
Insert Holding Type
Lever Lock
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PVJB, Overall Length 125.00mm