  • Mfr # PVJBR2525M11
  • Zoro # G2928794
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
150.00mm
ISO Number
PVJBR2525M11
Shank Width
25.00mm
Shank Height
25.00mm
Insert Clearance Angle
5 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PVJBR2525M11
Country of Origin
Bulgaria
Dimensions
Overall Length
150.00mm
Shank Width
25.00mm
Shank Height
25.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
ISO Number
PVJBR2525M11
Insert Clearance Angle
5 Degrees
Approach Angle
93 Degrees
Insert Shape
35 Degrees Diamond
Toolholder Style
PVJB
Cutting Direction
Right Hand
Insert Holding Type
Lever Lock
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PVJB, Overall Length 150.00mm