  • Mfr # SDHCL2020K11
  • Zoro # G2951130
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
125.00mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
Insert Cutting Edge Length
11.00mm
Insert Clearance Angle
7 Degrees
ISO Number
SDHCL2020K11
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SDHCL2020K11
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
125.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.00mm
Shank Height
20.00mm
Shank Width
20.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Insert Shape
55 Degrees Diamond
Insert Clearance Angle
7 Degrees
ISO Number
SDHCL2020K11
Toolholder Style
SDHC
Insert Holding Type
Screw On
Cutting Direction
Left Hand
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, SDHC, Overall Length 125.00mm