  • Mfr # SDNCN1616H11
  • Zoro # G2957826
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
100.00mm
Approach Angle
63 Degrees
Toolholder Style
SDNC
Insert Cutting Edge Length
11.00mm
Cutting Direction
Neutral
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SDNCN1616H11
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
100.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.00mm
Shank Width
16.00mm
Shank Height
16.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Approach Angle
63 Degrees
Toolholder Style
SDNC
Cutting Direction
Neutral
ISO Number
SDNCN1616H11
Insert Holding Type
Screw On
Insert Shape
55 Degrees Diamond
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, SDNC, Overall Length 100.00mm