  • Mfr # SRSCL2020K12
  • Zoro # G2933247
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
125.00mm
Shank Width
20.00mm
Insert Shape
Round
ISO Number
SRSCL2020K12
Toolholder Style
SRSC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SRSCL2020K12
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
125.00mm
Shank Width
20.00mm
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Shank Height
20.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Insert Shape
Round
ISO Number
SRSCL2020K12
Toolholder Style
SRSC
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Cutting Direction
Left Hand
Approach Angle
45 Degrees
Insert Holding Type
Screw On
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, SRSC, Overall Length 125.00mm