  • Mfr # STGCL1212F11
  • Zoro # G2901187
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
80.00mm
Insert Shape
Triangle
Toolholder Style
STGC
Shank Height
12.00mm
Insert Holding Type
Screw On
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
STGCL1212F11
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
80.00mm
Shank Height
12.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.00mm
Shank Width
12.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Insert Shape
Triangle
Toolholder Style
STGC
Insert Holding Type
Screw On
Approach Angle
90 Degrees
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Cutting Direction
Left Hand
ISO Number
STGCL1212F11
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, STGC, Overall Length 80.00mm