  • Mfr # SVJBR1212F11
  • Zoro # G2903287
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
80.00mm
Approach Angle
93 Degrees
Insert Shape
35 Degrees Diamond
Shank Height
12.00mm
Insert Holding Type
Screw On
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SVJBR1212F11
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
80.00mm
Shank Height
12.00mm
Shank Width
12.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Approach Angle
93 Degrees
Insert Shape
35 Degrees Diamond
Insert Holding Type
Screw On
ISO Number
SVJBR1212F11
Insert Clearance Angle
5 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Toolholder Style
SVJB
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, SVJB, Overall Length 80.00mm