  • Mfr # DSBNR2525X12-P
  • Zoro # G2966436
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
135.00mm
ISO Number
DSBNR2525X12-P
Insert Shape
Square
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DSBNR2525X12-P
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
135.00mm
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Shank Height
25.00mm
Shank Width
25.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
ISO Number
DSBNR2525X12-P
Insert Shape
Square
Coolant Fed
Coolant Through
Cutting Direction
Right Hand
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
Toolholder Style
DSBN
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Approach Angle
75 Degrees
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, DSBN, Overall Length 135.00mm