  • Mfr # DVJNR2525X16-P
  • Zoro # G2928128
Overall Length
140.00mm
ISO Number
DVJNR2525X16-P
Insert Cutting Edge Length
16.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DVJNR2525X16-P
Overall Length
140.00mm
Insert Cutting Edge Length
16.00mm
Shank Height
25.00mm
Shank Width
25.00mm
ISO Number
DVJNR2525X16-P
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Coolant Fed
Coolant Through
Toolholder Style
DVJN
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, DVJN, Overall Length 140.00mm