  • Mfr # G1111.2525L-5T12-040GX24
  • Zoro # G8399133
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Steel
Overall Length
150.00mm
Shank Dia.
25mm
Cutting Direction
Left Hand
Application
Axial Grooving
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
G1111.2525L-5T12-040GX24
Country of Origin
Romania
Dimensions
Overall Length
150.00mm
Shank Dia.
25mm
Max. Grooving Width
5.00mm
Shank Length
110.00mm
Shank Width
25.00mm
Head Length
40.00mm
Max. Workpiece Dia.
70.00mm
Depth of Cut
12.00mm
Shank Height
25.00mm
Details
Item
Indexable Grooving and Parting Toolholder
Material
Steel
Cutting Direction
Left Hand
Application
Axial Grooving
Includes
Clamp Screw FS2118;Torx Key FS1464
Center to Cutting Tip
23.60mm
Compatible Hardware
ANSI Code
G1111.2525L-5T12-040GX24
Insert Holding Type
Clamp
Insert Style
GX
Cutting Location
External
Product Family
NOVEX-CUT External Positive
Cutting Application
Grooving
Hardware Included
Yes
Hardware Required
Yes
Series
G1111
Shank Shape
Square
ISO Number
G1111.2525L-5T12-040GX24
Toolholder Style
Description
Indexable Grooving and Parting Toolholder, NOVEX-CUT External Positive, Insert Style GX, Left Hand, Grooving, Shank Width 25.00mm, ANSI Code G1111.2525L-5T12-040GX24, Center to Cutting Tip 23.60mm, Compatible Hardware Clamp Screw FS2118;Torx Key FS1464