  • Mfr # G2661-3225N-52-P
  • Zoro # G2958499
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
140.00 mm
Cutting Direction
Right Hand
Shank Shape
Rectangular
Toolholder Style
G2661
Seat Size
52 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
G2661-3225N-52-P
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
140.00 mm
Seat Size
52 mm
Shank Width
25.00 mm
Shank Height
32.00 mm
Details
Item
Triangle Turning Insert
Cutting Direction
Right Hand
Shank Shape
Rectangular
Toolholder Style
Coolant Fed
Coolant Through
Cutting Location
External
Product Family
Walter Cut
Features
Clamping Block for Parting Blades, Precision Cooling
ISO Number
G2661-3225N-52-P
Cutting Application
Cut-Off
Hardware Included
Yes
Compatible Hardware
Description
Triangle Turning Insert, Walter Cut, Right Hand, Cut-Off, Seat Size 52 mm, Shank Width 25.00 mm, Compatible Hardware Clamping Screw M08X025 ISO4762 12.9, Clamping Wedge PK263, G1/8 Threaded Plug FS2258, Key ISO2936-6, O-Ring 27X2, Coolant Fed Coolant Through