  • Mfr # G2661-4032N-52-P
  • Zoro # G2961414
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
140.00 mm
Cutting Direction
Right Hand
Cutting Location
External
ISO Number
G2661-4032N-52-P
Compatible Hardware
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
G2661-4032N-52-P
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
140.00 mm
Shank Width
32.00 mm
Seat Size
52 mm
Shank Height
40.00 mm
Details
Item
Triangle Turning Insert
Cutting Direction
Right Hand
Cutting Location
External
ISO Number
G2661-4032N-52-P
Compatible Hardware
Hardware Included
Yes
Toolholder Style
G2661
Coolant Fed
Coolant Through
Cutting Application
Cut-Off
Shank Shape
Rectangular
Features
Clamping Block for Parting Blades, Precision Cooling
Product Family
Walter Cut
Description
Triangle Turning Insert, Walter Cut, Right Hand, Cut-Off, Seat Size 52 mm, Shank Width 32.00 mm, Compatible Hardware Clamping Screw M08X025 ISO4762 12.9, Clamping Wedge PK263, G1/8 Threaded Plug FS2258, Key ISO2936-6, O-Ring 27X2, Coolant Fed Coolant Through