  • Mfr # SBN16-32KS-E
  • Zoro # G2951657
Overall Length
110.00 mm
Cutting Direction
Neutral
Shank Shape
Square
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SBN16-32KS-E
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
110.00 mm
Shank Width
25.40 mm
Seat Size
32 mm
Shank Height
25.40 mm
Cutting Direction
Neutral
Shank Shape
Square
ISO Number
SBN16-32KS-E
Description
Triangle Turning Insert, Walter Cut, Neutral, Cut-Off, Seat Size 32 mm, Shank Width 25.40 mm, Coolant Fed Non-Coolant Through