Walter Titex - Carbide twist drill, Jobber Drill Bit, Metric, 10.40mm Size, DC150-03-10.400A0-WJ30RE
  • Mfr # DC150-03-10.400A0-WJ30RE
  • Zoro # G7258277
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
102.00 mm
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Size
10.40 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
12.00 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC150-03-10.400A0-WJ30RE
Overall Length
102.00 mm
Drill Bit Size
10.40 mm
Shank Dia.
12.00 mm
Flute Length
55.00 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth:Dia. Ratio
3xD
Depth x Dia. Ratio
3xD
Shank Length
45.00 mm
Drilling Depth
40.00mm
Maximum Drilling Depth
55.00 mm
Details
Item
Jobber Drill Bit
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Number of Flutes
2
Cutting Direction
Right Hand
Decimal Equivalent
0.4094
Shank Type
Straight
Drill Bit Finish
TiAlN
Flute Type
Spiral
Point Type
Split point
List Number
DC150-03
Grade
WJ30RE
Coolant Through
No
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Application
For General Drilling, General Mechanical Engineering
Drill Bit Material
Solid Carbide
Measurement System
Metric
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 10.40 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Decimal Equivalent 0.4094, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Non-Coolant Through