Walter Titex - Carbide twist drill, Taper Length Drill, 20.00mm, Carbide, DC150-08-20.000A1-WJ30TA
  • Mfr # DC150-08-20.000A1-WJ30TA
  • Zoro # G7234705
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
244 mm
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DC150-08-20.000A1-WJ30TA
Country of Origin
China
Dimensions
Drill Bit Size
20 mm
Overall Length
244 mm
Flute Length
190 mm
Shank Dia.
20 mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Sizes Included
20.00mm
Drill Diameter Tolerance
M7
Drill Point Length
3.64 mm
Shank Length
50 mm
Maximum Drilling Depth
170.00 mm
Drill Length Class
Taper-Length
Details
Item
Taper Length Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Point Type
Split Point
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Coolant Fed
Coolant Through
Decimal Equivalent
0.7874
List Number
DC150-08
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Standards
TP-NORM 64
Measurement System
Metric
Primary Material Application ISO Code
K, N, P, S
Secondary Material Application
Composite, Hardened Steel, Stainless Steel
Material Grade - Machining
WJ30TA
Number of Coolant Holes
Series
Perform
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Shank Type - Machining
Straight
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application ISO Code
H, M, O
Description
Taper Length Drill Bit, Drill Bit Size 20 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Split Point, Carbide, TiAlN