Walter Titex - Carbide twist drill, Taper Length Drill, 3.50mm, Carbide, DC150-08-03.500A1-WJ30TA
  • Mfr # DC150-08-03.500A1-WJ30TA
  • Zoro # G7210519
Overall Length
74 mm
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DC150-08-03.500A1-WJ30TA
Dimensions
Drill Bit Size
3.5 mm
Overall Length
74 mm
Flute Length
34 mm
Shank Dia.
6 mm
Sizes Included
3.50mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Shank Length
36 mm
Drill Length Class
Taper-Length
Maximum Drilling Depth
28 mm
Drill Point Length
0.637 mm
Drill Diameter Tolerance
M7
Details
Item
Taper Length Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Point Type
Split Point
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Coolant Fed
Coolant Through
List Number
DC150-08
Decimal Equivalent
0.1378
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Standards
TP-NORM 64
Series
Perform
Material Grade - Machining
WJ30TA
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Number of Coolant Holes
Secondary Material Application
Composite, Hardened Steel, Stainless Steel
Sheeter Drill
No
Primary Material Application ISO Code
K, N, P, S
Measurement System
Metric
Shank Type - Machining
Straight
Secondary Material Application ISO Code
H, M, O
Description
Taper Length Drill Bit, Drill Bit Size 3.5 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Split Point, Carbide, TiAlN