Walter Titex - Carbide twist drill, Taper Length Drill, 3.60mm, Carbide, DC150-08-03.600A1-WJ30TA
  • Mfr # DC150-08-03.600A1-WJ30TA
  • Zoro # G7257960
Overall Length
74 mm
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC150-08-03.600A1-WJ30TA
Dimensions
Drill Bit Size
3.6 mm
Overall Length
74 mm
Flute Length
34 mm
Shank Dia.
6 mm
Sizes Included
3.60mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Drill Diameter Tolerance
M7
Maximum Drilling Depth
28 mm
Shank Length
36 mm
Drill Length Class
Taper-Length
Drill Point Length
0.655 mm
Details
Item
Taper Length Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Point Type
Split Point
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Coolant Fed
Coolant Through
Decimal Equivalent
0.1417
List Number
DC150-08
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Standards
TP-NORM 64
Material Grade - Machining
WJ30TA
Secondary Material Application ISO Code
H, M, O
Sheeter Drill
No
Primary Material Application ISO Code
K, N, P, S
Shank Type - Machining
Straight
Series
Perform
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Measurement System
Metric
Number of Coolant Holes
Secondary Material Application
Composite, Hardened Steel, Stainless Steel
Description
Taper Length Drill Bit, Drill Bit Size 3.6 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Split Point, Carbide, TiAlN