  • Mfr # A1222-1.25
  • Zoro # G4833320
Overall Length
38 mm
Drill Bit Size
1.25 mm
Shank Dia.
1 1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A1222-1.25
Overall Length
38 mm
Drill Bit Size
1.25 mm
Shank Dia.
1 1/4 in
Flute Length
16 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Drilling Depth
14.00mm
Shank Length
22 mm
Drill Point Length
0.291mm
Maximum Drilling Depth
16 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Straight
Application
For Cast Iron, Non-Ferrous Materials, Steel
Flute Type
Spiral
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Standards
DIN 338
List Number
A1222
Number of Pieces
1
Decimal Equivalent
0.0492
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application ISO Code
K, N, P
Measurement System
Metric
Material Grade - Machining
General Purpose
Sheeter Drill
No
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Aircraft Drill
Yes
Series
UFL
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 1.25 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.0492, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through