  • Mfr # A1249XPL-11
  • Zoro # G4820422
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
142 mm
Drill Bit Size
11 mm
Shank Dia.
11 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A1249XPL-11
Overall Length
142 mm
Drill Bit Size
11 mm
Shank Dia.
11 mm
Flute Length
94 mm
Shank Length
48 mm
Drilling Depth
76.00mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Point Length
2.56mm
Maximum Drilling Depth
94 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
2
Material - Machining
Right Hand
Finish - Machining
AlCrN
Shank Type - Machining
Straight
Flute Type
Spiral
Decimal Equivalent
0.4331
Non-Coolant Through
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Series
UFL
Secondary Material Application ISO Code
O, S
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Drill Bit Point Type
Conical Point
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Titanium
Sheeter Drill
No
Material Grade - Machining
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 11 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, AlCrN, Decimal Equivalent 0.4331, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through