  • Mfr # A1211-0.22
  • Zoro # G4787312
/ea
Key Features
Overall Length
19 mm
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Drill Bit Size
#90
Number of Flutes
2
Shank Dia.
0.2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A1211-0.22
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
19 mm
Drill Bit Size
#90
Shank Dia.
0.2 mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Drill Bit Dimension Type
Wire
Flute Length
2.5 mm
Drilling Depth
2.10mm
Shank Length
16.5 mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Point Length
0.0661mm
Maximum Drilling Depth
2.5 mm