  • Mfr # A1249XPL-1.5
  • Zoro # G4859053
Overall Length
40 mm
Drill Bit Size
1.5 mm
Shank Dia.
1 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A1249XPL-1.5
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Overall Length
40 mm
Drill Bit Size
1.5 mm
Shank Dia.
1 1/2 in
Flute Length
18 mm
Shank Length
22 mm
Drilling Depth
15.00mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Point Length
0.35mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Maximum Drilling Depth
18 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
2
Material - Machining
Right Hand
Finish - Machining
AlCrN
Shank Type - Machining
Decimal Equivalent
0.0591
Flute Type
Spiral
Non-Coolant Through
Secondary Material Application ISO Code
O, S
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Measurement System
Metric
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Titanium
Material Grade - Machining
XPL
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Series
UFL
Sheeter Drill
No
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 1.5 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, AlCrN, Decimal Equivalent 0.0591, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through