  • Mfr # A1249XPL-18
  • Zoro # G9378433
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
191 mm
Drill Bit Size
18 mm
Shank Dia.
18 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1249XPL-18
Overall Length
191 mm
Drill Bit Size
18 mm
Shank Dia.
18 mm
Flute Length
130 mm
Shank Length
61 mm
Drilling Depth
112.00mm
Drill Point Length
4.20mm
Maximum Drilling Depth
130 mm
Decimal Equivalent
0.7087
Secondary Material Application ISO Code
O
Drill Bit Point Type
UFL Point
Secondary Material Application
Composite
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 18 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, AlCrN, Decimal Equivalent 0.7087, Metric, Drill Bit Point Type UFL Point, Non-Coolant Through