  • Mfr # A1249XPL-2.5
  • Zoro # G4768449
Overall Length
57 mm
Drill Bit Size
2.5 mm
Shank Dia.
2.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1249XPL-2.5
Overall Length
57 mm
Drill Bit Size
2.5 mm
Shank Dia.
2.5 mm
Flute Length
30 mm
Shank Length
27 mm
Drilling Depth
26.00mm
Drill Point Length
0.583mm
Maximum Drilling Depth
30 mm
Decimal Equivalent
0.0984
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 2.5 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, AlCrN, Decimal Equivalent 0.0984, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through