  • Mfr # A1249XPL-3.6
  • Zoro # G4770908
Overall Length
70 mm
Drill Bit Size
3.6 mm
Shank Dia.
3.6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1249XPL-3.6
Overall Length
70 mm
Drill Bit Size
3.6 mm
Shank Dia.
3.6 mm
Flute Length
39 mm
Drilling Depth
33.00mm
Shank Length
31 mm
Drill Point Length
0.839mm
Maximum Drilling Depth
39 mm
Decimal Equivalent
0.1417
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 3.6 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, AlCrN, Decimal Equivalent 0.1417, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through