  • Mfr # BBL-4903500
  • Zoro # G8338775
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
6"
Finish
Uncoated
Bore Dia.
.490"
Material
C2 Micrograin Carbide
Shank Dia.
1/2"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BBL-4903500
Overall Length
6"
Bore Dia.
.490"
Shank Dia.
1/2"
Radius
.005"-.008"
Bore Depth
3.500"
Groove Width
0.3000"
Split Length
0.320"
Neck Dia.
0.3680"
Min. Bore Dia.
0.4900"
Max. Bore Depth
3-1/2"
Details
Item
Radius Boring Tool
Finish
Uncoated
Material
C2 Micrograin Carbide
Angle
.123"
Cutting Direction
Left Hand
Application
Boring
Projection
0.1220"
Description
0.4900" Min Bore DIA x 3.500" (3-1/2) Max Bore Depth x 0.3000" Tooth Width x 0.1220" Projection x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 6.00" (6) Overall Length x 0.0060" Radius - Carbide Boring Standard Left Hand