  • Mfr # A1254TFT-5.3
  • Zoro # G4021433
/ea
Key Features
Overall Length
86 mm
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
TiNAl
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A1254TFT-5.3
Country of Origin
France
Dimensions
Drill Bit Size
5.3 mm
Overall Length
86 mm
Flute Length
2 3/64 in
Shank Dia.
5.3 mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Shank Length
34 mm
Maximum Drilling Depth
2 3/64 in
Drill Point Length
1.59 mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Length Class
Taper-Length
Details
Item
Taper Length Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
TiNAl
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Drill Bit Point Type
6 Facet Point
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Coolant Fed
Non-Coolant Through
List Number
A1254TFT
Decimal Equivalent
0.2087
Standards
DIN 338
Series
VA Inox
Secondary Material Application ISO Code
O, P, S
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Steel, Titanium
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
M42
Primary Material Application ISO Code
M, N
Measurement System
Metric
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Stainless Steel
Sheeter Drill
No
Description
Taper Length Drill Bit, Drill Bit Size 5.3 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , 6 Facet Point, High Speed Steel, TiNAl