  • Mfr # A1254TFT-7.4
  • Zoro # G4021530
Overall Length
109 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1254TFT-7.4
Drill Bit Size
7.4 mm
Overall Length
109 mm
Flute Length
2 717/1000 in
Shank Dia.
7.4 mm
Drill Point Length
2.22 mm
Shank Length
40 mm
Maximum Drilling Depth
2.7170 in
Drill Bit Point Type
6 Facet Point
Decimal Equivalent
0.2913
Description
Taper Length Drill Bit, Drill Bit Size 7.4 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , 6 Facet Point, High Speed Steel, TiNAl