  • Mfr # A1622-11.5
  • Zoro # G4803878
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
280.00 mm
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Number of Flutes
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1622-11.5
Country of Origin
France
Dimensions
Drill Bit Size
11.50 mm
Overall Length
280.00 mm
Flute Length
7 43/64 in
Shank Dia.
11.50 mm
Depth:Dia. Ratio
16xD
Drill Point Length
2.68mm
Shank Length
85.00 mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Maximum Drilling Depth
7 43/64 in
Drill Length Class
Extra Long
Details
Item
Extra Long Drill Bit
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Number of Flutes
2
Shank Type - Machining
Straight
Flute Type
Parabolic
Cutting Direction
Right Hand
Decimal Equivalent
0.4528
Standards
DIN 1869 R1
List Number
A1622
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
UFL
Material Grade - Machining
General Purpose
Measurement System
Metric
Secondary Material Application ISO Code
M, O, S
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, N, P
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 11.50 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Material Grade - Machining General Purpose, Maximum Drilling Depth 7 43/64 in, Metric, 16xD