  • Mfr # A1722-11.5
  • Zoro # G4769998
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
360.00 mm
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Number of Flutes
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A1722-11.5
Country of Origin
France
Dimensions
Drill Bit Size
11.50 mm
Overall Length
360.00 mm
Depth:Dia. Ratio
22xD
Shank Dia.
11.50 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Flute Length
9 53/64 in
Depth x Dia. Ratio
22xD
Maximum Drilling Depth
9 53/64 in
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Point Length
2.68mm
Shank Length
110.00 mm
Drill Length Class
Extra Long
Details
Item
Extra Long Drill Bit
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Number of Flutes
2
Shank Type - Machining
Straight
Drill Bit Finish
Uncoated
Drill Bit Material
Shank Type
Straight
Coolant Through
No
Grade
General Purpose
Application
For Cast Iron, Non-Ferrous Materials, Steel
Point Type
Conventional
Flute Type
Parabolic
Decimal Equivalent
0.4528
Cutting Direction
Right Hand
Standards
DIN 1869 R2
List Number
A1722
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
UFL
Primary Material Application ISO Code
K, N, P
Measurement System
Metric
Secondary Material Application ISO Code
M, O, S
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Material Grade - Machining
General Purpose
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Sheeter Drill
No
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 11.50 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Material Grade - Machining General Purpose, Maximum Drilling Depth 9 53/64 in, Metric, 22xD