  • Mfr # A1822-11.5
  • Zoro # G4841510
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
450.00 mm
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Number of Flutes
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1822-11.5
Country of Origin
France
Dimensions
Drill Bit Size
11.50 mm
Overall Length
450.00 mm
Depth:Dia. Ratio
30xD
Shank Dia.
11.50 mm
Flute Length
12 in
Shank Length
145.00 mm
Drill Length Class
Extra Long
Drill Point Length
2.68mm
Maximum Drilling Depth
12 5/64 in
Drill Diameter Tolerance
H8
Details
Item
Extra Long Drill Bit
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Number of Flutes
2
Shank Type - Machining
Straight
Flute Type
Parabolic
Cutting Direction
Right Hand
Decimal Equivalent
0.4528
List Number
A1822
Standards
DIN 1869 R3
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
UFL
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Sheeter Drill
No
Material Grade - Machining
General Purpose
Measurement System
Metric
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, N, P
Secondary Material Application ISO Code
M, O, S
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 11.50 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Material Grade - Machining General Purpose, Maximum Drilling Depth 12 5/64 in, Metric, 30xD