  • Mfr # F2481-11.5
  • Zoro # G8259273
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Size - Decimal
11.50mm - 0.4528
Material - Machining
Carbide
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Metric
Flute Type
Spiral
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
F2481-11.5
Country of Origin
Germany
Dimensions
Size - Decimal
11.50mm - 0.4528
Flute Length
20.00 mm
Shank Dia.
12 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
11.50mm (0.4528)
Reamer Size
11.50 mm
Overall Length
120.00 mm
Drill Bit Size
11.50mm
Details
Item
Chucking Reamer
Material - Machining
Carbide
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Flute Type
Spiral
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Number of Flutes
6
Spiral Direction
Left Hand
Application
For Aluminum, Plastics
Grade
High Performance
Decimal Equivalent
0.4528
Standards
DIN 6537
Material
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Drill Bit Finish
Uncoated
List Number
F2481
Coolant Through
Yes
Shank Type
Cutting Direction
Left Hand
Finish
Uncoated
Drill Bit Material
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Number of Pieces
1
Coolant Fed
Coolant Through
Point type
Self-centering
Point Type
Self-centering
Description
Chucking Reamer, Carbide, Bright (Uncoated), Metric, 11.50 mm