  • Mfr # F2481TMS-14
  • Zoro # G7928471
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Size - Decimal
14.00mm - 0.5512
Material - Machining
Carbide
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Metric
Flute Type
Spiral
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
F2481TMS-14
Country of Origin
Germany
Dimensions
Size - Decimal
14.00mm - 0.5512
Flute Length
22.00 mm
Drill Bit Size
14.00mm
Shank Dia.
14 mm
14.00mm (0.5512)
Overall Length
130.00 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Reamer Size
14.00 mm
Details
Item
Chucking Reamer
Material - Machining
Carbide
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Flute Type
Spiral
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Finish - Machining
TiAlN
Material
Number of Pieces
1
Shank Type
Standards
DIN 6537
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Number of Flutes
6
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Spiral Direction
Left Hand
Decimal Equivalent
0.5512
Application
For Cast Iron, Steel
Cutting Direction
Left Hand
Coolant Through
Yes
Grade
High Performance
Drill Bit Material
List Number
F2481
Drill Bit Finish
TMS
Coolant Fed
Coolant Through
Point type
Self-centering
Point Type
Self-centering
Description
Chucking Reamer, Carbide, TiAlN, Metric, 14.00 mm