  • Mfr # F2482TMS-13
  • Zoro # G7920202
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Size - Decimal
13.00mm - 0.5118
Material - Machining
Carbide
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Metric
Flute Type
Straight
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
F2482TMS-13
Country of Origin
Germany
Dimensions
Size - Decimal
13.00mm - 0.5118
Flute Length
22.00 mm
13.00mm (0.5118)
Reamer Size
13.00 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Shank Dia.
14 mm
Overall Length
130.00 mm
Drill Bit Size
13.00mm
Details
Item
Chucking Reamer
Material - Machining
Carbide
Shank Type - Machining
Measurement System
Flute Type
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Finish - Machining
TiAlN
Coolant Through
Yes
Material
List Number
F2482
Application
For Cast Iron, Steel
Cutting Direction
Right Hand
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Drill Bit Material
Grade
High Performance
Spiral Direction
Neutral
Drill Bit Finish
TMS
Number of Flutes
6
Number of Pieces
1
Decimal Equivalent
0.5118
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Standards
DIN 6535
Shank Type
Coolant Fed
Coolant Through
Point type
Self-centering
Point Type
Self-centering
Description
Chucking Reamer, Carbide, TiAlN, Metric, 13.00 mm