  • Mfr # F2482TMS-16
  • Zoro # G7860045
Size - Decimal
16.00mm - 0.6299
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
F2482TMS-16
Size - Decimal
16.00mm - 0.6299
Flute Length
25.00 mm
Overall Length
150.00 mm
Shank Dia.
16 mm
16.00mm (0.6299)
Reamer Size
16.00 mm
Drill Bit Size
16.00mm
Number of Flutes
6
Decimal Equivalent
0.6299
Description
Chucking Reamer, Carbide, TiAlN, Metric, 16.00 mm