  • Mfr # F2482TMS-8.01
  • Zoro # G8406632
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Size - Decimal
8.01mm - 0.3154
Material - Machining
Carbide
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Metric
Flute Type
Straight
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
F2482TMS-8.01
Country of Origin
Germany
Dimensions
Size - Decimal
8.01mm - 0.3154
Flute Length
16.00 mm
8.01mm (0.3154)
Reamer Size
8.01 mm
Overall Length
100.00 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Shank Dia.
8 mm
Drill Bit Size
8.01mm
Details
Item
Chucking Reamer
Material - Machining
Carbide
Shank Type - Machining
Measurement System
Flute Type
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Finish - Machining
TiAlN
Application
For Cast Iron, Steel
Point Type
Self-centering
Shank Type
Material
Number of Pieces
1
Decimal Equivalent
0.3154
Spiral Direction
Neutral
List Number
F2482
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Standards
DIN 6535
Drill Bit Material
Drill Bit Finish
TMS
Number of Flutes
6
Grade
High Performance
Coolant Through
Yes
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Coolant Fed
Coolant Through
Point type
Self-centering
Description
Chucking Reamer, Carbide, TiAlN, Metric, 8.01 mm