  • Zoro # G8317114
/ea
Key Features
Drill Bit Size
5.7 mm
Overall Length
93 mm
Flute Length
57 mm
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G8317114
UPC #
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Drill Bit Size
5.7 mm
Overall Length
93 mm
Flute Length
57 mm
Shank Dia.
5.7 mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Drill Length Class
Jobber-Length
Shank Length
33.15 mm
Maximum Drilling Depth
48 mm
Drill Point Length
1.71 mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Measurement System
Metric
List Number
A1211
Decimal Equivalent
0.2244
Standards
DIN 338
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Secondary Material Application ISO Code
M, N, O, S
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Graphite, Plastic, Stainless Steel, Titanium
Shank Type - Machining
Straight
Sheeter Drill
No
Primary Material Application ISO Code
K, P
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 5.7 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.2244, Metric, Non-Coolant Through