  • Zoro # G8320754
/ea
Key Features
Drill Bit Size
6.9 mm
Overall Length
109 mm
Flute Length
69 mm
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G8320754
UPC #
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Drill Bit Size
6.9 mm
Overall Length
109 mm
Flute Length
69 mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Shank Dia.
6.9 mm
Drill Point Length
2.07 mm
Maximum Drilling Depth
57 mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Diameter Tolerance
H8
Shank Length
36.55 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Standards
DIN 338
Measurement System
Metric
List Number
A1211
Decimal Equivalent
0.2716
Shank Type - Machining
Straight
Secondary Material Application ISO Code
M, N, O, S
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Graphite, Plastic, Stainless Steel, Titanium
Sheeter Drill
No
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Primary Material Application ISO Code
K, P
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 6.9 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.2716, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through