  • Mfr # A1211-0.54
  • Zoro # G4791250
Overall Length
24 mm
Drill Bit Size
0.54 mm
Shank Dia.
0.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1211-0.54
Overall Length
24 mm
Drill Bit Size
0.54 mm
Shank Dia.
0.5 mm
Flute Length
7 mm
Shank Length
17 mm
Drilling Depth
6.10mm
Drill Point Length
0.162mm
Maximum Drilling Depth
7 mm
Decimal Equivalent
0.0213
Drill Bit Point Type
Conical Point
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 0.54 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.0213, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through