  • Mfr # A1211-0.55
  • Zoro # G4854899
Overall Length
24 mm
Drill Bit Size
0.55 mm
Shank Dia.
0.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1211-0.55
Overall Length
24 mm
Drill Bit Size
0.55 mm
Shank Dia.
0.5 mm
Flute Length
7 mm
Drilling Depth
6.10mm
Shank Length
17 mm
Drill Point Length
0.165mm
Maximum Drilling Depth
7 mm
Decimal Equivalent
0.0217
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 0.55 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.0217, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through