  • Mfr # A1211-0.81
  • Zoro # G4839541
/ea
Key Features
Overall Length
30 mm
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Drill Bit Size
0.81 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
0.8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A1211-0.81
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
30 mm
Drill Bit Size
0.81 mm
Shank Dia.
0.8 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth:Dia. Ratio
8xD
Flute Length
10 mm
Shank Length
20 mm
Drilling Depth
8.70mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Point Length
0.243mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Maximum Drilling Depth
10 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Straight
Application
For Cast Iron, Steel
Decimal Equivalent
0.0319
Drill Bit Grouping
Drill Bit
List Number
A1211
Number of Pieces
1
Flute Type
Spiral
Standards
DIN 338
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Hardened Steel, Nickel, Titanium
Series
N
Primary Material Application ISO Code
K, P
Drill Bit Point Type
Conical Point
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application ISO Code
M, N, O, S
Material Grade - Machining
General Purpose
Measurement System
Metric
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 0.81 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.0319, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through