  • Mfr # A1211-10.25
  • Zoro # G4857102
Overall Length
133 mm
Drill Bit Size
10.25 mm
Shank Dia.
25/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1211-10.25
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Overall Length
133 mm
Drill Bit Size
10.25 mm
Shank Dia.
25/64 in
Flute Length
87 mm
Drilling Depth
71.00mm
Shank Length
46 mm
Maximum Drilling Depth
87 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Decimal Equivalent
0.4035
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 10.25 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , Decimal Equivalent 0.4035, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through