  • Mfr # A1211-1.04
  • Zoro # G4877238
Overall Length
34.00 mm
Drill Bit Size
1.04 mm
Shank Dia.
1/32 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1211-1.04
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
34.00 mm
Drill Bit Size
1.04 mm
Shank Dia.
1/32 in
Depth x Dia. Ratio
Flute Length
12.00 mm
Drilling Depth
10.00mm
Shank Length
22.00 mm
Maximum Drilling Depth
12.00 mm
Details
Item
Jobber Drill Bit
Right Hand
Drill Bit Material
High Speed Steel
A1211
Drill Bit Finish
Uncoated
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Grade
General Purpose
Point Type
Conical
Number of Pieces
1
Coolant Through
No
Shank Type
Straight
Decimal Equivalent
0.0409
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 1.04 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , Decimal Equivalent 0.0409, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through