  • Mfr # A1211-13.25
  • Zoro # G4797237
Overall Length
160.00 mm
Drill Bit Size
13.25 mm
Shank Dia.
33/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1211-13.25
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Overall Length
160.00 mm
Drill Bit Size
13.25 mm
Shank Dia.
33/64 in
Flute Length
108.00 mm
Depth x Dia. Ratio
Shank Length
52.00 mm
Drilling Depth
94.00mm
Maximum Drilling Depth
108.00 mm
Details
Item
Jobber Drill Bit
DIN 338
Drill Bit Finish
Uncoated
Coolant Through
No
Application
For Cast Iron, Steel
Point Type
Conical
Decimal Equivalent
0.5217
Flute Type
Spiral
Grade
General Purpose
1
Shank Type
Straight
Drill Bit Material
High Speed Steel
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 13.25 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , Decimal Equivalent 0.5217, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through