  • Mfr # A1211-1.49
  • Zoro # G4845108
Overall Length
40.00 mm
Drill Bit Size
1.49 mm
Shank Dia.
3/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1211-1.49
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
40.00 mm
Drill Bit Size
1.49 mm
Shank Dia.
3/64 in
Flute Length
18.00 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth x Dia. Ratio
8xD
Shank Length
22.00 mm
Drilling Depth
15.00mm
Maximum Drilling Depth
18.00 mm
Right Hand
Coolant Through
No
List Number
A1211
Point Type
Conical
Shank Type
Straight
Decimal Equivalent
0.0587
1
Grade
General Purpose
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Drill Bit Material
High Speed Steel
Drill Bit Finish
Uncoated
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 1.49 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , Decimal Equivalent 0.0587, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through