  • Mfr # A1211-1.51
  • Zoro # G4825499
Overall Length
43.00 mm
Drill Bit Size
1.51 mm
Shank Dia.
3/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1211-1.51
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
43.00 mm
Drill Bit Size
1.51 mm
Shank Dia.
3/64 in
Depth x Dia. Ratio
Flute Length
20.00 mm
Shank Length
23.00 mm
Drilling Depth
17.00mm
Maximum Drilling Depth
20.00 mm
Decimal Equivalent
0.0594
Drill Bit Finish
Uncoated
Shank Type
Straight
For Cast Iron, Steel
Point Type
Conical
Coolant Through
No
Number of Pieces
1
Grade
General Purpose
Drill Bit Material
High Speed Steel
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 1.51 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , Decimal Equivalent 0.0594, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through